İnternetten Güvenli Alışverişin Sırları

Hayatımızın önemli bir kısmında yer edinen ve vazgeçilmez bir gereksinim haline gelen internet, özellikle alışveriş imkanlarıyla da herkese kolaylık sunuyor. Her ne kadar geniş olanaklara sahip olsa da internet, aynı zamanda güvensiz durumlar da yaratabilen bir mecra. Bu nedenle internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar var. İşte internetten alışverişin püf noktaları...

İnternet Sitesinin Sertifikası

İnternetin her geçen gün büyüyen dünyası, kontrol edilemeyen bir alan haline gelmesine de neden oluyor. Güvenilir sitelerin yanında dolandırıcılık girişiminde bulunan, kötü niyetli yazılımlara sahip sitelerin sayısı da az değil. Eğer bir internet sitesinden alışveriş yapacaksanız öncelikle o sitenin SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol edin. Bu sertifikaya sahip olan siteler, arama çubuğu bölümünde yeşil anahtara benzeyen bir ibare bulunduruyor. Sol kısmında ise "güvenli" ifadesi yer alıyor. Bu özelliğe sahip olmayan e-ticaret sitelerinden herhangi bir alışveriş yapmayın.

Arama Motoru Araştırması Yapın

Başta Google olmak üzere çeşitli arama motorlarından alışveriş yapacağınız site hakkında küçük bir inceleme yapabilirsiniz. Bu konuda tedbir almaya başlayan arama motorları da, dolandırıcılık şüphelisi olan sitelere sonuçlarında yer vermiyor. Şüphe duyduğunuz bir durumda bu araştırmayı yapabilir ve sonuçlara göre hareket edebilirsiniz.

3D Secure Sistemine Dikkat Edin

Alışveriş sitelerinin bazıları güvenilir gibi görünse de ödeme sisteminde yer alan aksamalar nedeniyle tüketicileri ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Bu nedenle alışveriş yapacağınız sitenin ödeme sisteminde 3D Secure onayının olup olmadığını kontrol edin. Bu şifre sistemi sayesinde kredi kartı bilgilerinizi teyit etmek amacıyla sizlere bir şifre gönderilir ve bu şifre sisteme girilmeden ödeme gerçekleşmez. Şifresiz ödeme yapan sistemler güvenilir olmayabilir.

Ortak Ağlardan Alışveriş Yaparken Bir Daha Düşünün

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak için kullanabileceğiniz en güvenilir yöntem kendi ev ağınızdan ya da ortak olmayan bir ağdan siteye girmek. Kütüphane, havaalanı, kafe gibi toplu ağların olduğu yerlerden internete bağlanarak alışveriş yaparsanız kredi kartı ve ödeme bilgileriniz başka kişiler tarafından kopyalanabilir.