Finansal Teknolojiler Hayatımızda Neleri Kolaylaştırdı?

Hızla gelişen teknoloji dünyası son zamanlarda finans sektöründe ses getiren değişimlere devam ediyor. Finans sektörünün lehine olan bu gelişmeler, insanların işlerini kolaylaştırdığı gibi günlük yaşamda da kolaylaştırıcı etkilere sahip olmaya başladı.

Dijital bankacılık

Günümüzde neredeyse her köşe başında bulunan bankamatikler, finansal teknolojilerin günlük yaşamda hayatı kolaylaştıran, en çok dikkat çeken etkilerinden biri haline geldi. Bankamatikleri takip eden dijital bankacılık süreçleri ile bilgisayar ve mobil cihazlardan banka hesaplarının kontrol edilebilmesi, EFT, havale, kredi çekme, hesap açma, hesap ve kredi kartı ekstresi inceleme, fatura yatırma gibi işlemlerin yapılabilmesi finansal teknolojilerin sağladığı kolaylıkların başında geliyor. İstediğiniz zaman, bankaya gitmek yerine sadece beş dakikanızı alacak bir işlem ile alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz.

Artan yatırım seçenekleri

Finansal teknolojilerin sağladığı tek fayda işlemleri hızla yapabilmek değil. Bitcoin, blockchain gibi kripto para türleri; yatırım yapabilme seçeneklerini arttırırken ekonomi dünyasına da canlılık getiriyor. Altın günlerini, dolar ve altın gibi herkes tarafından bilinen yatırım yöntemlerini unutturan yeni teknolojik para sistemi ile yatırım teknikleri renklendiriyor. Veri analizi gibi yöntemlerle uzun teknolojik süreçler sonunda ortaya çıkan kripto paralar, yatırım için güvenilir seçenek arayan yatırımcıları rahatlatıyor.

Nakit taşımak zorunluluğu kalktı

Yanında nakit taşımayı sevmeyenler tarafından oldukça beğenilen, günlük yaşamda etkisi oldukça belirgin olan diğer bir finansal teknolojik gelişme ise şüphesiz ki banka ve kredi kartları ile hayatımıza giren, nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran teknoloji oluyor. Üstelik son zamanlardaki temassız özellikleri ile daha çok gelişen kart sistemi; günlük yaşamımızı günden güne kolaylaştırıyor.

Sadece parmak izi gerektiriyor

Finansal teknolojilerin diğer bir önemli etkisi ise ekonomik güvenlik önlemleri üzerine oldu. Birbirinden uğraştırıcı birçok eski prosedürü geride bıraktıran teknolojiler sayesinde, en fazla bir dakika uğraştıran; parmak izi, göz tarama gibi güvenlik kontrol yöntemleri ile günlük yaşamda finansal teknolojilerin etkisini görebilirsiniz.

Finansal teknolojik gelişmelerin önemli bir adımı olan Yes Club kartı her zaman yanınızda taşıyarak hem alışverişlerinizde nakit taşımama kolaylığını yaşayabilir hem de kartınıza sağlanan birçok avantaj ve fırsat ile daha keyifli bir alışveriş yapma şansı yakalayabilirsiniz.