Çocuğunuza Para Biriktirmeyi Öğretmenin Püf Noktaları

Çocukluk çağlarında para biriktirmenin önemini ve doğru para harcamayı öğrenen insanlar, yetişkinlik dönemlerinde de finansal anlamda sağlıklı bireyler oluyorlar. Çocuğunuz büyüdüğünde parasını daha kolay bir şekilde yönetmesini istiyorsanız, küçük yaşlarda para ile tanıştırmalı ve ona birikim yapmayı öğretmelisiniz. İşte çocuklara para biriktirmeyi öğretmek için püf noktalar...

İhtiyaç ve istek kavramlarını öğretin

Çocukların ihtiyaç ve istek kavramları arasındaki farkları bilmemeleri çok fazla para harcamalarına neden olurken para biriktirmelerinin de önüne geçer. Çocuğunuza ihtiyaçlarını hemen alması gerektiğini ama istekleri için para harcamadan önce biraz düşünmesi gerektiğini anlatmalısınız. İstekleri için harcayacağı parayı birikim yaparsa ileride daha çok istediği bir şeyi almakta zorlanmayacaktır.

Harcamalarını takip etmesi için teşvik edin

Bilinçli bir tüketici harcamalarını takip eder ve düzenli olarak harcamalarından geriye kalan miktarlar ile birikim yapar. Çocuğunuza eline geçen parayı ve harcamalarını not etmesini öğretir, elinde kalan parayı birikim yapması için teşvik ederseniz para biriktirmek için heveslenmesini sağlamış olursunuz.

Ekonomik hedefleri olması konusunda cesaretlendirin

Çocuğunuza tatil, kurs, bir bilgisayar oyunu almak ya da arkadaşlarıyla eğlenceli bir gün geçirmek gibi onun severek yapacağı bir şey için para biriktirmesi konusunda hedef belirlemesini sağlayarak, istekli ve hevesli bir şekilde para biriktirmesini öğretebilirsiniz. Eğer harcamalarına dikkat eder, elinde kalan parasını birikim yapmak için kullanırsa sonucun eğlenceli bir yere çıkması onu para biriktirmek konusunda oldukça teşvik edecektir.

Kumbara hediye edin

Çocuğunuza para biriktirmeyi öğretmek için onunla sadece konuşmanız yeterli olmayabilir. Çocuklar biriktirdikleri parayı saklayacakları güvenli bir yer arayışına gireceklerdir. Ona sevebileceği bir kumbara alarak kumbarasını istediği yerde saklayabileceğini ve birikimlerini güven içinde yapabileceğinizi anlatırsanız para biriktirmek için ne kadar çok heveslendiğini görebilirsiniz.

Tasarruf ve birikim konusunda idol olun

Doğdukları günden itibaren ebeveyn olarak çocuğunuzun idolü oldunuz. Artık para biriktirmeleri konusunda teşvik edebilmek için de onlara idol olmanız gerekiyor. Ona bu zamana kadar birikimlerinizi ve birikimleriniz ile aldığınız, yaptığınız şeyleri anlatarak çocuğunuzun para biriktirmek konusunda heyecanlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza bir Yes Club kart çıkararak, bilinçli para harcamanın önemini erken yaşlarda anlamasını kolaylaştırabilirsiniz.