Aile Bütçesine Katkı Sağlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Sadece ülkemizde değil dünya genelinde de gündemde olan başlıca konular arasında ekonomik kriz bulunuyor. İçinde bulunulan süreçte maddi olarak sorun yaşamamak için bireysel ve toplumsal tasarruf yöntemlerinin kullanılması gerekiyor. İşte aile bütçesine katkı sağlamak ve tasarruf yapmak için dikkat etmeniz gerekenler...

Alışveriş Zamanını ve Listesini Düzenleyin

Ev ekonomisi ve bütçesi içerisinde en geniş payı market alışverişleri alıyor. Aile iktisatına katkı sağlamak için market alışverişlerinin mutlaka bir plan dahilinde yapılması gerekiyor. Alışverişe gitmeden önce bir liste hazırlayabilir ve öncelik sırasına göre bütçenizi kullanabilirsiniz. Markete gittiğinizde ise liste dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Bu yöntemin aile bireyleri arasında alışkanlık haline gelmesi içinse alışverişe bütün aile üyeleri ile birlikte çıkabilirsiniz. Alışveriş zamanını ise iki haftada ya da üç haftada bir olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Elektrik, Doğalgaz ve Su Faturalarını Asgari Düzeye İndirin

Aile bütçesi içerisinde maddi yükler arasında faturalar bulunuyor. Bu konuda aile bireylerinin bilinçlendirilmesi çok önemli. Ev içerisinde gereksiz yere çalışan elektronik cihazlar kapatılmalı, çamaşır ve bulaşık makinesi akşam çalıştırılmalı ve tasarruflu ampuller kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra apartman yalıtımına dikkat edilmeli ve sadece belirli alanlarda doğalgaz kullanılmalıdır. Su harcamalarında tasarrufa gitmek içinse bulaşık makineleri tercih edilmelidir.

Çocuklara Verilen Harçlıkları Takip Edin

Kalıcı bir bütçe hazırlamak için aile bireylerinin her birinin tasarruf alışkanlığı kazanması gerekiyor. Ebeveynlerin bu noktada dikkat etmesi gereken nokta ise haftalık ve günlük planlamaya göre çocuklara harçlık verilmesi. Ayrıca bu harçlıkların miktarlarının da takip edilmesi gerekiyor. Düzensiz harcamalar görüldüğünde hemen diyalogla sorun çözülmeli.

Kredi Kartlarını Zorunlu Olmadığı Sürece Kullanmayın

Kredi kartları artık her evde olan maddi kaynaklardan biri. Aile bütçesine katkı sağlamak için kredi kartı harcamalarının mutlaka aylık hane gelirine göre düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca uzun vadeli ve taksitli alışverişler sizleri yanıltmasın. Çünkü bu taksitlerin bir anda birikmesi ve aylık ekstre tutarının çok fazla gelmesi an meselesi.

Ailecek tasarruf yapmak için Yes Club karta geçebilirsiniz. Hem binlerce eğlence noktasında indirim kazanmak hem de aylık harcamalarınızı düzenli bir hale getirmek için Yes Club avantajlarını takip etmeyi unutmayın.